top of page

Téli autózás: Tippek a biztonságos és zökkenőmentes utazáshoz



Gond nélküli autós utazások
Készülj fel a téli utakra


A változó időjárás rendkívül trükkös és veszélyeket hoz magával, mikor 10 fok is lehet, de máskor -5 celsius . A téli időszakban egyre többen terveznek hosszabb-rövidebb utazásokat. Legyen szó családi kirándulásról, síelésről vagy éppen a téli ünnepekhez kapcsolódó rokonlátogatásról, az autó megbízható működése és a biztonságos közlekedés kiemelten fontos.


Ahhoz, hogy az utazás zökkenőmentes és biztonságos legyen, érdemes időt szánni az autó felkészítésére.


Ellenőrizzük a téli gumikat!

A téli gumiabroncsok használata elengedhetetlen a biztonságos téli közlekedéshez. De mit is jelent ez a gyakorlatban?


  • Mintamélység: A téli gumiknak legalább 4 mm-es mintamélységgel kell rendelkezniük. Ezt egy egyszerű 100 Ft-os érmével ellenőrizhetjük. Ha az érme a bordázatban állítva kilóg, akkor a gumiabroncsok cserére szorulnak.


  • Állapot: Vizsgáljuk meg a gumiabroncsokat, hogy nincsenek-e rajta sérülések, repedések vagy szálszakadások. A szálszakadásokat úgy ismerhetjük fel, hogy a gumiabroncs oldalfalán dudorok vagy kidudorodások jelennek meg.


  • Nyomás: A gumiabroncsok nyomását rendszeresen ellenőrizni kell. A megfelelő nyomásértéket az autó használati útmutatójában vagy a vezetőoldali ajtó belső felén található matricán találjuk.


Ellenőrizzük a fagyálló folyadékot!

A fagyálló folyadék védelmet nyújt a motor számára a fagyás ellen. De hogyan is ellenőrizhetjük?


  • Szint: Nyissuk fel a motorháztetőt, és keressük meg a fagyálló folyadék tartályát. A tartályon lévő jelzések alapján ellenőrizzük a folyadék szintjét. Ha a szint a minimum jelzés alatt van, töltsük utána a megfelelő fagyálló folyadékot.

  • Fagyáspont: A fagyálló folyadék fagyáspontját egy speciális mérőeszközzel lehet ellenőrizni. Ha nem rendelkezünk ilyen eszközzel, keressünk fel egy autószerelőt, aki elvégzi a mérést.


Ellenőrizzük a világítást!

A jó látási viszonyok elengedhetetlenek a biztonságos téli közlekedéshez.


De mit is kell pontosan ellenőrizni?

  • Minden lámpa működik: Kapcsoljuk be az autó összes lámpáját, és ellenőrizzük, hogy mindegyik megfelelően működik-e. Kérjünk meg egy barátot vagy családtagot, hogy segítsen az ellenőrzésben.

  • Fényszórók beállítása: A fényszórók helyes beállítása biztosítja a jó látási viszonyokat és megakadályozza a szembejövő autósok elvakítását. Ha nem vagyunk biztosak a beállításban, keressünk fel egy autószerelőt.


Ellenőrizzük az akkumulátort!

Az akkumulátorok teljesítménye jelentősen csökkenhet a hidegben. De hogyan is tudjuk ellenőrizni az akkumulátor állapotát?

  • Szemrevételezés: Nézzük meg az akkumulátort, hogy nincsenek-e rajta sérülések, korrózió vagy szivárgás jelei.

  • Indítás: Próbáljuk meg indítani az autót. Ha az indítás nehézkes vagy az akkumulátor gyengén forog, akkor az akkumulátor cserére szorulhat.


Ellenőrizzük a fékeket!

A fékek megbízható működése különösen fontos a téli, csúszós utakon. De mire figyeljünk a fékek ellenőrzésekor?


  • Fékpedál: Nyomjuk meg a fékpedált, és figyeljük meg, hogy nem-e túl puha vagy kemény. Ha a fékpedál furcsán viselkedik, keressünk fel egy autószerelőt.

  • Fékbetétek: A fékbetétek kopását egy egyszerű szemrevételezéssel ellenőrizhetjük. Ha a fékbetétek vastagsága kevesebb, mint 3 mm, akkor cserére szorulnak.


Ellenőrizzük a szélvédőmosó folyadékot!

A téli időjárásban gyakran koszos és sáros az út, ami rontja a látási viszonyokat. Ezért fontos, hogy legyen elegendő szélvédőmosó folyadék az autóban.


  • Szint: Nyissuk fel a motorháztetőt, és keressük meg a szélvédőmosó folyadék tartályát. A tartályon lévő jelzések alapján ellenőrizzük a folyadék szintjét. Ha a szint alacsony, töltsük utána a megfelelő szélvédőmosó folyadékot.


Készítsünk össze egy téli csomagot!

Rendkívül alulértékelt pont ez, de sajnos az ördög nem alszik. Télen a közlekedés alapvetően nehézkesebb minden résztvevőnek így fontos, hogy készüljünk rá ha estleg nem tervezett megállót kell ejtenünk.


A téli csomag tartalmazzon olyan dolgokat, amelyekre szükség lehet egy esetleges meghibásodás vagy baleset esetén. A csomagba tegyünk jégkaparót, hólapátot, takarót, elsősegélycsomagot, elemlámpát, tartalék elemeket, élelmet és italt.


Tájékozódjunk az időjárásról!

Indulás előtt tájékozódjunk az időjárásról és az útviszonyokról. Ha rossz időjárást jósolnak, halasszuk el az utazást, vagy készüljünk fel a nehéz körülményekre.


Vezessünk óvatosan!

A téli időjárásban különösen fontos az óvatos vezetés. Tartsuk be a sebességkorlátozásokat, tartsunk nagyobb követési távolságot, és kerüljük a hirtelen manővereket.


Bízzuk az autó karbantartását szakemberre!

Ha nem vagyunk biztosak abban, hogy megfelelően fel tudjuk készíteni az autót a télre, bízzuk a karbantartást szakemberre. Keress minket bátran, a Car Kovi-nál a Te biztonságod a legfontosabb nekünk.


Ha betartjuk ezeket a tippeket, biztonságosan és zökkenőmentesen utazhatunk télen is.

Jó utazást és remek élményeket kívánunk.

 
bottom of page